Projekt dotyczy opracowania i wdrożenia rozwiązania optymalizacyjnego w obszarze druku wyrobów. Optymalizacja ta dotyczyć będzie opracowania programu komputerowego, umożliwiającego dokładne wyliczenia w zakresie rozmiarów (wielkości nawoju) folii używanej w procesie wytwarzania opakowań. Pozwoli to na optymalizację wielkości zamówień, umożliwi zmniejszenie ilości połączeń w trakcie procesu produkcji, co przełoży się na zmniejszenie ilości odpadów powstających w trakcie produkcji.
Kolejnym elementem projektu, stanowiącym jego integralny element, jest zakup maszyn i urządzeń umożliwiających optymalizację zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej w zakładzie. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej, systemowi wentylacji z odzyskiem ciepła oraz zamontowaniu w hali produkcyjnej urządzeń umożliwiających odzysk ciepła z maszyn.
Powyższe cele osiągnięte zostaną poprzez realizację działań polegających na dostawie i montażu następujących rozwiązań:
Panele fotowoltaiczne
System grzewczo-wentylacji z odzyskiem ciepła
Pompy ciepła
Sprężarka śrubowa z systemem płytowych wymienników ciepła PTG
Ponadto realizacja założonych celów będzie możliwa dzięki zakupieniu przez Wnioskodawcę usługi doradczej świadczonej przez zewnętrznych wykonawców, a polegającej na opracowaniu oprogramowania do optymalizacji użycia folii w procesie produkcyjnym.
Cele projektu wpisują się w cele schematu „technologie przyjazne środowisku”. Projekt umożliwia wdrożenie działań innowacyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności Wnioskodawcy z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych przyjaznych środowisku.
Obejmuje również wdrożenie innowacyjnego rozwiązania w obszarze produkcji, co prowadzi do rozwoju działalności gospodarczej przedsiębiorcy, w szczególności wzrostu przychodów, zysku, a jednocześnie lepszej gospodarki odpadami, efektywności energetycznej, zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, bardziej wydajnej gospodarki materiałowej.
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie w Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994-2014. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003r. Fundusze norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro.
W styczniu 2023 roku firma zainstalowała własną instalację fotowoltaiczną o mocy 50 000 W. Inwestycja pozwali na realizowanie założeń Zrównoważonego Rozwoju w firmie. Celem firmy jest monitorowanie oddziaływania prowadzonej działalności na środowisko naturalne,
minimalizowanie negatywnego wpływu oraz stałe rozwijanie świadomości kierownictwa i pracowników w tym zakresie. Instalacja została oparta o falownik Huawei oraz panele o mocy 460 W. Dołączone oprogramowanie pozwala na ciągły nadzór na instalacją.
W przyszłości firma planuje rozbudować instalację. Inwestycja została współfinansowana przez Fundusz Norweski.
Realizacje inwestycji powierzyliśmy firmie Vosti : https://vosti.pl/fotowoltaika/
W Lutym 2023 oddano do użytku sprężarkę HERTZ z systemem płytowych wymienników ciepła. Odzyskiwanie ciepła można określić jako zbieranie i wykorzystywane energii cieplnej, która normalnie była by rozproszona z systemu do otoczenia. Zastosowana technologia odzysku pozwala na odzyskanie ciepła z procesu produkcyjnego i wykorzystanie jej ponownie do ogrzania hal produkcyjnych oraz suszarni laminatów.
Tym samym odzyskiwanie energii odpadowej generowanej przez sprężarkę pozwala teraz oszczędności w zużyciu energii oraz ochronę środowiska. Inwestycja została współfinansowana przez Fundusz Norweski.
W listopadzie 2023 zakończono realizację montażu pompy ciepła .
Wybrano nowoczesne urządzenie firmy Panasonic, wykorzystujące technologię T-CAP. Inwestycja ta pozwoli na znaczącą redukcję zużycia gazu ziemnego w firmie, który był wykorzystywany jak główne zródło ogrzewania.
Inwestycja została współfinansowana przez Fundusz Norweski.
W grudniu 2023 uruchomiono system grzewczo-wentylacyjny hal produkcyjnych. Urządzenie wykorzystuje wentylatory EC, które dostosowują obroty do aktualnego zapotrzebowania, a tym samym oszczędzają energię elektryczną. Rekuperator posiada krzyżowy wymiennik ciepła o skuteczności min. 80%, co pozwala na odzysk ciepła z procesów produkcyjnych. Zaawansowany system automatyki umożliwi sterowanie całym systemem zarówno na miejscu, jak i zdalnie.
Inwestycja została współfinansowana przez Fundusz Norweski.
Pod koniec roku 2023 zakończono prace nad oprogramowaniem do optymalizacji nawojów foli.
Inwestycja została współfinansowana przez Fundusz Norweski.
Spotkanie informacyjne otwierające projekt odbyło się w siedzibie Beneficjenta w Kolbuszowej w dniu 04.05.2022.
Spotkanie było zaadresowane do dostawców folii jako kluczowych interesariuszy w projekcie. Podmioty te zostały zaproszone do Spółki, aby przedstawić im założenia oprogramowania i projektu, a także zebrać od nich opinie i uwagi. Spotkanie posłużyło także do pozyskania od tych firm informacji nt. możliwości i konfiguracji ich produktów. Dane te zostały użyte przy tworzeniu oprogramowania do optymalizacji folii.
W trakcie spotkania poza omówieniem tego elementu została również zaprezentowana pozostała część projektu. W spotkaniu poza zarządem spółki uczestniczyli przedstawiciele dostawców dla firmy głównych komponentów produkcyjnych.
Spotkanie zostało zorganizowane w dniu 29.12.2023 na zakończenie projektu. Jej uczestnikami byli przedstawiciele klientów firmy. W trakcie spotkania zostały przedstawione efekty projektu.
W wydarzeniu oraz w materiałach mu towarzyszących znalazło się wyraźne odniesienie do Programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje” oraz do Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Przekazywano także informacje nt. dobrych praktyk związanych z realizacją projektu.
Z uwagi na koniec roku, spotkanie zostało przeprowadzone w formule online.