Opakowania do pakowania mięsa 

Opakowania z tworzyw sztucznych dla branży mięsnej cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoją wszechstronność i zapewnieniu, że kupując zapakowane mięso dostajemy zabezpieczony produkt z dłuższą datą ważności niż ten kupiony luzem bez opakowania.

Nasze opakowania sprawdzą się, niezależnie czy pakujemy mięso świeże, poddane uprzedniej obróbce czy też przekąski mięsne.                Zaproponujemy również odpowiednie rozwiązanie na pakowanie wędlin krojonych jak i w całości. Każdemu z tych produktów oferujemy opakowanie o odpowiedniej barierze i właściwościach. Nasze struktury chronią pakowane produkty przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi jak i zapewniają odpowiednie środowisko dla produktu wewnątrz opakowania.

W opakowaniach barierowych na mięso wykorzystuje się różne rodzaje folii, które charakteryzują się różnymi właściwościami i zdolnościami ochronnymi. Również sposób pakowania mięsa ma wpływ na jego bezpieczeństwo i termin przydatności. Wyróżniamy takie technologie jak:

Pakowanie mięsa w technologi MAP (Modified Atmosphere Packaging)

czyli pakowanie w atmosferze ochronnej. Technologia pakowania która ma na celu przedłużenie okresu przydatności do spożycia pakowanego mięsa, poprzez stworzenie wokół niego atmosfery ochronnej. Technika ta polega na zastąpieniu powietrza wewnątrz opakowania mieszaniną gazów, która hamuje rozwój mikroorganizmów powodujących psucie się i spowalnia proces utleniania. Gazy stosowane w opakowaniach MAP to głównie: azot, dwutlenek węgla i tlen, które są starannie kontrolowane w celu stworzenia optymalnego środowiska dla produktu. Głównym celem pakowania w atmosferze MAP jest utrzymanie jakości i świeżości produktu.

Pakowanie mięsa w technologi VACUUM (Vacuum Packaging)

Pakowanie próżniowe vac to technika pakowania ktora polega na usunięciu powietrza z opakowania i szczelnym zamknięciu go w celu wytworzenia środowiska próżniowego. Brak gazów, zwłaszcza tlenu, w opakowaniu pomaga spowolnić rozwój bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą zepsuć mięso. Eliminując powietrze i zamykając mięso w szczelnym opakowaniu, pakowanie próżniowe stanowi skuteczną barierę przed zanieczyszczeniem i pomaga zachować jakość i świeżość produktu. ( Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu (llink) )

Oto kilka powszechnie stosowanych rodzajów folii używanych do pakowania wyrobów mięsnych:

Folia PET (polietylenotereftalan): Jest to przezroczysta, trwała i odporna na wilgoć folia. Wykorzystywana jest w warstwie zewnętrznej opakowań, aby zapewnić ochronę przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewnić estetyczny wygląd opakowania.

Folia PA (poliamidowa): Ta folia jest znana z wysokiej odporności na parowanie wody i gazów. Jest używana w warstwie wewnętrznej opakowań barierowych, aby zapobiec przenikaniu tlenu i wilgoci, co pomaga zachować świeżość mięsa.

Folia EVOH (etylenowo-winylowa-aldehydowa): Jest to folia, która ma bardzo wysoką zdolność do zatrzymywania tlenku azotu i innych gazów. Jest stosowana jako warstwa barierowa, aby zminimalizować przenikanie tlenu i przedłużyć okres przydatności do spożycia produktów mięsnych.

Folia PVC (polichlorek winylu): Ta folia jest elastyczna i przezroczysta. Choć nie jest tak efektywna w zakresie barierowym jak niektóre inne rodzaje folii, nadal jest czasami używana w opakowaniach mięsnych o krótkim okresie przydatności do spożycia.

Folia polipropylenowa (PP) i polietylenowa (PE): Są to powszechnie stosowane folie, które mogą być wykorzystywane jako warstwa zewnętrzna lub wewnętrzna opakowań. Zależnie od rodzaju i grubości, mogą one zapewnić pewne właściwości barierowe oraz ochronę przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi.

Folia laminowana i wielowarstwowa: Wielowarstwowe opakowania barierowe mogą składać się z różnych rodzajów folii połączonych ze sobą. To pozwala na uzyskanie synergii różnych właściwości, takich jak ochrona przed wilgocią, tlenem i światłem.

Należy pamiętać, że kombinacje różnych rodzajów folii i ich właściwości zależą od rodzaju mięsa, oczekiwanego okresu przydatności do spożycia, warunków przechowywania oraz wymagań producenta i konsumentów.